Trebinjski Agrarni fond planira da u ovoj godini obezbijedi najmanje pola miliona maraka za ovdašnje proizvođače kroz otkup njihovih poljoprivrednih proizvoda, kao i kroz različite programe koje planiraju sprovoditi za podršku poljoprivredi.
Veselin Dutina, direktor Agrarnog fonda grada Trebinja, naglašava da će ove godine prioritetna biti podrška poljoprivrednicima koji razvijaju preradu, za šta će biti neophodno da se svi upišu u registar proizvođača Agrarnog fonda, ali se i oni koji žele koristiti alate podrške Agrarnog fonda moraju takođe registrovati, i to do kraja februara.
Upis u registar poljoprivrednih proizvođača će omogućiti kreiranje baze podataka kako bi Agrarni fond imao realnu sliku stanja o poljoprivrenoj proizvodnji i potrebama proizvođača.
“Na ovaj način ćemo doći do tačnih podataka o tome koliko poljoprivrednici zemlje obrađuju, koliko grla stoke uzgajaju, da li imaju i kakve pogone za preradu, na koji način se bave poljoprivrednom proizvodnjom, da li za sopstvene ili potrebe tržišta, koliki su tržišni viškovi ukoliko ih ima i slično“, navodi Dutina, napominjući da je samo na osnovu ovakvih podataka moguće primijeniti i adekvatne mjere.
Obrazac za registraciju preuzima se u Agrarnom fondu Trebinje.
Prema njegovim riječima, budžetom grada Trebinja za podršku poljoprivredi u ovoj godini planirano je 220.000 KM, što će biti raspoređeno po različitim programima podrške, ali je to tek dio sredstava, jer se obezbjeđuje i novac za otkup poljoprivrednih proizvoda kroz otkupne stanice i objekte “Hercegovačke kuće”, te sredstva raznih domaćih i međunarodnih programa podrške agraru, na koje Agrarni fond planira da konkuriše.
Dutina kaže da će svi otkupljeni proizvodi zasigurno biti i prodati, jer se to i do sada dešavalo, a dodatno se planira prodavati i u “Hercegovačkoj kući” koja se uskoro otvara u Istočnom Sarajevu.
“Prošle smo godine imali oko 380.000 KM, realizovanih kroz ovaj program, a ove godine je planirano oko 300.000 KM samo za otkup kroz ‘Hercegovačke kuće’, što će, zajedno sa sredstvima planiranim iz budžeta za različite programe podrške, biti preko pola miliona maraka, ne računajući programe raznih domaćih i međunarodnih donatora“, objašnjava Dutina.
Na ovaj će način, dodaje on, kooperanti Agrarnog fonda, kojih je trenutno oko 120, sa novim tržištem imati mogućnost da povećaju i prošire svoju proizvodnju.
(Nezavisne)