Priča o proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora na Sokocu počela je 2012. godine, a sada, deset godina kasnije, mogla bi dobiti i srećan kraj, izgradnjom solarne elektrane.
Za izgradnju je, prema riječima načelnika opštine Sokolac Milovana Bjelice, zainteresovano nekoliko kompanija i to konzorcijum koji čine kompanije iz Poljske, Litvanije i Srbije, te konzorcijum iz Njemačke, Španije, Srbije i Republike Srpske koji je već radio određena istraživanja na ovom prostoru.
– Oni su vršili istraživanja za sebe preko satelita i došli su do rezultata da Sokolac ima 1.310 sunčanih sati u godini. Pored toga, i ostali parametri im odgovaraju, a to je prosječna brzina vjetra od 13 metara u sekundi, te prosječna temperatura od devet stepeni Celzijusa – kaže Bjelica.
Dodaje da je prema njegovim saznanjima solarna elektrana na Romaniji sa otprilike 1.300 sunčanih sati rentabilnija od solarnih elektrana u nizijama, koje imaju više od 2.000 sunčanih sati godišnje.
– Tamo su visoke temperature, koje solarni paneli ne podnose, pa se moraju hladiti, te se ugrađuju i ventilatori, što poskupljuje proizvodnju električne energije. Ovo područje je za ovakvu vrstu objekata bogomdano – naglašava Bjelica, dodajući da bi priprema terena za izgradnju elektrane trebalo da počne već u maju ili junu, a za zainteresovane ulagače atraktivne su dvije lokacije – Glasinačko polje i Tukovi.
Evropska unija već nekoliko godina podstiče proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, a sa zelenom energijom doći će iz zelena privreda.
– Već sam razgovarao sa određenim ljudima iz nekih kompanija jer će cijena proizvodnje biti jeftinija za fabrike koje budu u blizini solarnih elektrana. Velike evropske zemlje, uključujući i Njemačku, u automobilskoj industriji prelaze na proizvodnju električnih automobila, pa sa te strane možemo očekivati nekoliko proizvodnih programa u kojima bi se izrađivali dijelovi za takva vozila – sa velikim optimizmom ističe načelnik Sokoca. On je siguran da će planirana izgradnja solarne elektrane napraviti veliki zaokret u privredi ove lokalne zajednice.
– Mi sada imamo oko 70 registrovanih privrednih subjekata, a Sokolac je opština gdje se na godišnjem nivou može proizvesti oko hiljadu tona peleta, tako da će u budućnosti sigurno nedostajati radnika. Prema mojim informacijama, neki privrednici iz naše opštine već idu u druge države u potragu za radnicima – kaže Bjelica.
Korist za opštinu
Milovan Bjelica ističe veliku korist koju od ovih objekata mogu imati građani, ali i sama opština Sokolac.
– Prvo ćemo dati zemljište pod koncesiju, to je otprilike 500.000 evra za jednu elektranu na godišnjem nivou, zaposlićemo 30-40 radnika, i ja sam dogovorio, što će biti u ugovoru sa tim kompanijama, da za socijalno ugroženo stanovništvo u Sokocu ta električna energija bude besplatna. I to je jedan od naših uslova, ne da opština direktno ima koristi od tih elektrana već naši građani – zaključuje Bjelica.
(Glas Srpske)