Preduzeće Mermer-kop iz Čelinca podnijelo je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije tehničkog građevinskog kamena serpentinita na ležištu “Zeleni vir” ukupne površine od 6,25 ha u banjalučkom naselju Vrbanja.
Kako se navodi u podnijetom zahtjevu Memer-kopu je odobreno izvršenje rudarskih radova po dopunskom rudarskom projektu rješenjem Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS izdatog u januaru 2024. godine, piše eKapija.
Kod mjesta Vrbanja, na lokalitetu Zeleni vir više od 45 godina postoji kamenolom tehničkog građevinskog kamena serpentinita, koji se koristio kao sirovina za proizvodnju teraco zrna.
U martu 2010. godine preduzeće Mermer-kop je dobilo koncesiju za eksploataciju kamena na ovom ležištu. Serpentiniti sa ovog kamenoloma će se koristiti za proizvodnju materijala za nasipe i posteljice u putogradnji, nasipanje depresija i izradu drugih sličnih vidova nasipa, ističe se u Zahtjevu koji je izradio UNSA Institut iz Istočnog Sarajeva.
Ležište Zeleni vir sa ucrtanim koordinatama eksploatacionog polja (Foto: printscreen/zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu/UNSA Institut)
Ukupne bilanse rezerve A, B i C1 kategorije iznose 1.262.637 metara kubnih.
Novim Elaboratom o rezervama urađenim 2023. godine proširene su postojeće rezerve serpentinita iznad ranijih etaža, odnosno iznad 243 mnv te je zato bilo neophodno izraditi i dopnuski rudarski projekat eksploatacije, navedeno je.
Na površinskom kopu Zeleni vir projektovan je kapacitet od 15.000 m3/godišnje, a kapacitet će zavisiti od mogućnosti plasiranja na tržište.
Zainteresovana javnost može da izvrši uvid u sadržinu zahtjeva na internet stranici Ministarstva i dostavi svoje mišljenje u roku od 15 dana od dana objavljivanja ovog obavještenja. Primjedbe i sugestije mogu se dostaviti na adresu Ministarstva (Trg Republike Srpske 1, Banja Luka) ili elektronskim putem na adresu: [email protected].