Ove jeseni u Lijevče polju zasijano je oko 11,2 hiljade hektara ozimih usjeva. U strukturi sjetve značajno mjesto zauzima i uljana repica. Među ratarima vlada povećan interes i za sjetvu ostalih uljarica.
Savo Vasiljević iz Rogolja zasijao je 18 hektara uljanom repicom.
Više je razloga zašto se odlučio da poveća sjetvene površine pod uljaricama, a najvižniji je siguran plasman.
– Јedina moja proizvodnja koja je ugovorena jesu uljarice, jer imam ugovor sa Bimalom i oni otkupljuju svu robu od mene – navodi Vasiljević.
Već zasijanu uljanu repicu jedini proizvođač ulja u BiH, Bimal Brčko, tokom žetve otkupiće po cijeni od 700 marka za tonu.
– Na ugovorima stavljamo zagarantovanu cijenu, a ona je za uljanu repicu 700 maraka po toni, plus 140 maraka po toni benefita za visokooleinsku repicu – ističe Ševal Suljkanović, izvršni direktor kompanije Bimal iz Brčkog.
Među ratarima povećan je interes i za proizvodnju soje.
U preduzeću “Viv agro” iz Poveliča kod Srpca ove godine proizvodnju su zasnovali na 260 hektara.
U zahtjevnoj godini ostvarili su prosječne prinose. Podsticaji resornog ministarstva proizvodnju su učinili rentabilnom.
– S obzirom da smo našli bolje tržište, mi smo našu soju izvezli i to nam je umnogome pomoglo što smo našli povoljnog kupca ali da nije podsticaja ministarstva od 400 maraka po hektaru, ne bi se mogli uklopiti – kazao je Mirko Romić, vlasnik firme “Viv agro”.
Procjena je da je tokom jeseni na području Gradiške, Laktaša i Srpca uljanom repicom zasijano oko 240 hektara, što je više u odnosu na prethodne godine.
Potencijal za proizvodnju uljaraca u Lijevče polju, kao i u cijeloj BiH, još u dovoljnoj mjeri nije iskorišćen.
Prerađivač iz Brčkog na domaćem tržištu obezbjeđuje tek četrtinu, od potrebnih 120.000 tona uljarica.