Cilj nauke jeste da kroz uvođenje IT tehnologija u poljoprivredu, ali i inovacijama u organskoj proizvodnji doprinese rješavanju problema globalne nestašice hrane, rečeno je na Јahorini na 14. međunarodnom poljoprivrednom simpozijumu “Agrosim 2023”sa 680 naučnih radova i učesnike iz 80 zemalja.
Tržišna, ekonomska kao i politička globalna kriza uz klimatske promjene i elementarne nepogode dovela je do nestašice hrane u svijetu. Istina, uvozimo i ono što je dostupno na našem tržištu, ali stručnjaci tvrde da nemamo dovoljno poljoprivrednih proizvoda.
– Svi zajedno nastojimo da rješimo problem opšte populacije, nestašicu hrane i povećanje cijena – kaže Vesna Milić, dekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Saša Lalić, pomoćnik ministra za poljoprivredu, prehrambenu industriju i ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske smatra da je “Agrosim 2023” skup koji može da odgovori na mnoga pitanja, a to su da proizvođači saznaju za inovacije, koje će biti sprovedene uz koordinaciju sa nadležnim institucijama.
Digitalizacija poljoprivrede u pustinjskom Kataru donosi rezultate…
Hamid el Bilali, viši istraživač Instituta za poljoprivredu u Bariju navodi da je BiH bogata resursima, koji su, kako ističe, ključni za razvoj agrarnih politika.
Da domaći resursi nisu zanemarivi svjedoči zainteresovanost Kine za saradnju.
Projekat pametne poljoprivrede u Doboju uskoro će dati rezultate, a najavljuju sličan i u Istočnom Sarajevu.
Đi Ping, ambasador Narodne Republike Kine u BiH kaže da je obim trgovine sa BiH još u primarnoj fazi.
– Dogovaramo se o saradnji u oblasti pčelarstva i proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda – naveo je ambasador Kine.
Domaćin “Agrosima” je Poljoprivredni fakultet u Istočnom Sarajevu u saradnji sa kolegama iz Beograda i Barija, uz podršku 40 domaćih i svjetskih institucija.