Težak su posao danas imali stručnjaci za senzorsko ocjenjivanje kvaliteta rakije. Stigli su u Mrkonjić Grad gdje je već potvrđeno da se pravi rakija evropskog kvaliteta. Brendiranjem se može postići cijena od 100 i više evra, za flašu dobre kapljice od 0,7 litara.
Nije danas bilo lako probati 100 uzoraka rakije. Od šljive, kruške, jabuke, dunje i grožđa.
Sve se ocjenjivalo – miris, okus, jačina.
Onaj koji najbolje poznaje dobru rakiju je profesor sa Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda Ninoslav Nikićević.
Trvdi da rakija sa ovih prostora može rame uz rame sa francuskim konjakom.
– Јa uvijek ističem da je šljivovica prepečenica iz Srbije i Srpske i uopšte sa Balakanskog prostora, jedno od tri najsavršenijih alkoholnih pića, gledano tehnološki, uz čuveni francuski konjak i određene tipove škotskog malf viskija – navodi Nikićević.
Profesor Nikićević je nakon senzorskog ocjenjivanja potvrdio da su zbog kvaliteta šljive i savremene tahnologija okus i jačina rakije na evropskom nivou. Brendiranjem može se postići i visoka cijena.
– Meni je cilj da svi vi uspijete, da vas sutradan vidim u šopovima. Bar da bude brend šljivovica prepečenca made in Srbija i made in Srpska i da vrijedi 300 – 400 evra – dodao je Nikićević.
Zna to i voćar iz Čifluka kod Šipova Stefan Knežić, koji u prozvodnji rakije primjenjuje najasavremeniju tehnologiju.
– To je porodično gazdinstvo. Raspolažemo sa četri voćnjaka, i gro zasada nam je šljiva Savka i Požegača. Imam nekih 300 stabala – navodi Knežić.
Na proizvodnju rakije ponosni su u Mrkonjić Gradu. Flašica dobre kapljice proslavila je ovaj kraj.
– Ono što je dobro u toj priči jeste da je ta rakija iz godine u godinu kvalitetnija – ističe Goran Todorović, direktor Agencije za privredni razvoj opštine Mrkonjić Grad.
Ocjenjivanja kvaliteta voćnih rakija oragizovano je 19. put u okviru Privredno-turističke menifestacije “Aranđelovdanski vašar” koji će se održati 23. novembra.