Na raskrsnici istoka i zapada, sa prirodnim potencijalima, podsticajima i fiskalnim i nefiskalnim pogodnostima, Republika Srpska stvara dobar poslovni ambijent i privlači domaće i strane ulagače. Samo u prošloj godini investicije su dostigle skoro tri milijarde maraka. Najznačajnije su u energetski sektor, ali i u putnu infrastrukturu.
Republika investira i u zdravstvo, obrazovne i predškolske ustanove. Značajan je i strani kapital, koji donose investitori.
Zadovoljni uslovima koje dobijaju, otvaraju preduzeća i zapošljavaju radnike.
OF1 Ni političke ucjene i pritisci ne zaustavljaju privredni zamajac Republike Srpske. Potvrđuje to i podatak o vrijednosti domaćih i stranih investicija, samo u prošloj godini.
– Prošle godine investicije u Srpskoj su bile 2,8 milijardi maraka – istakao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske navodi da su prisutne i nove investicije sa novim partnerima.
– Sva ova priča o tome kako je Srpska izolovana i kako je sve stalo je apsolutno netačna i plod je mašte pojedinaca – jasan je Đokić.
Kada se pomenu investicije, mnogi pomisle na ulaganja u energetiku.
Opravdano, jer Republika Srpska ima značajne projekte u tom sektoru.
Da se na tome neće stati potvrđuje i prije nekoliko dana potpisani ugovor o koncesiji za solarnu elektranu.
Po vrijednosti i instalisanoj snazi, mnogo veći energetski projekat hidroelektrana Dabar kod Nevesinja intenzivno se gradi.
Takođe, i hidroelektrane na rijeci Bistrici kod Foče, čija je vrijednost oko 200 miliona maraka.
Sjong Feng, šef gradilišta navodi da projekat obuhvata tri male hidroelektrane sa 9.800 metara tunela.
– Ostalo je još samo 600 metara da bi smo završili taj dio radova. Vjerujemo da ćemo završiti u planiranom roku, uz punu podršku Republike Srpske – kazao je Feng.
Dejan Pavlović, direktor HE Bistrica rekao je da je dinamika radova više nego odlična.
– Završeno je 9,2 kilometra tunela. Bilo bi i više ali je bio prilično visok nivo Bistrice. Ovaj projekat značajan je za lokalnu zajednicu – ističe Pavlović.
A za potencijalne ulagače značajna je putna infrastruktura. To u mnogim slučajevima odlučuje da li će neko uložiti svoj kapital.
Investicijama u putnu infrastrukturu, Republika Srpska ne oskudjeva. Nastavlja da gradi mrežu auto-puteva.
– Da li se gradi autoput Rača-Bijeljina? Gradi. Prihvatili smo kreditno zaduženje Eskim banke za autoput Bijeljina-Brčko. Ista ta kineska izvozna banka Eskim obezbijedila je Šandongu finansijska sredstva za izgradnju autoputa Banjaluka-Prijedor, podsjetio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Srpske.
Јavne investicije su značajne kao i privatne. Osim saobraćajne infrastrukture mnoge fiskalne i nefiskalne pogodnosti, Republika Srpska nudi svakome ko želi da ovdje investira.
Sve bi to išlo mnogo lakše i više da nema opstrukcija s nivoa BiH, odnosno političkog Sarajeva.
Primjer je Hidroelektrana Buk Bijela. Republika Srpska, ipak, nastavlja da svojom ekonomskom politikom stvara što bolji privredni ambijent i privlači što je moguće više investitora, bilo domaćih ili stranih, i trasira svoj put finansijskog prosperiteta.