Projekat ski centra Manjača trenutno je u fazi planiranja i realizacije prema usvojenom master planu, koji je predstavljen u avgustu 2022. godine. Detaljne analize su već provedene, a tehnička dokumentacija izrađena je u skladu sa najvišim standardima. U narednom periodu planirano je pokretanje konkretnih radova na terenu, uključujući pripremu zemljišta, početak izgradnje žičare i sistema za vještačko osnježavanje, uz prethodno odobrenje Vlade RS za izgradnju, rekli su za eKapiju iz Olimpijskog centra Jahorina.
– Procijenjena vrijednost projekta, prema master planu, iznosi 53,36 miliona KM. U trenutku raspisivanja javne nabavke ponovo ćemo ispitati tržište i provjeriti vrijednost investicije, uzimajući u obzir globalne promjene cijena građevinskog materijala i radova. Ključni cilj projekta ostaje racionalno upravljanje budžetom kako bi ski centar bio finansijski održiv i ekonomski isplativ dugoročno – dodali su.
Ski centar Manjača će obuhvatati površinu od 75.000 m², sa dvije skijaške staze ukupne dužine 2.500 metara, koje će biti u potpunosti pokrivene sistemom za vještačko osnežavanje.
– Šestosjedna žičara, čija je izgradnja planirana u prvoj fazi projekta, biće ključni infrastrukturni element ski centra, omogućavajući brz i efikasan prevoz skijaša do vrha staze. Na pomenutom lokalitetu planirana je izgradnja šestosjedne žičare ukupne visinske razlike 264 m, dužine 1.000 m i kapaciteta 4.000 skijaša, koju će pratiti dvije ski staze dužine okvirno 2.500 m. Ova konfiguracija staza i žičare pažljivo je odabrana kako bi omogućila optimalne uslove za rekreativne i profesionalne skijaše, kao i početnike.
Kako saznajemo iz OC Jahorina, planirana šestosjedna žičara imaće kapacitet od 4.000 skijaša na sat, čime će se osigurati nesmetan protok posjetilaca i izbjegavanje gužvi tokom skijaške sezone.
– U prvoj fazi planirana je izgradnja jedne žičare, a trenutni plan razvoja ski centra ne predviđa dodatne instalacije. Ski centar Manjača biće mnogo više od skijališta – planirano je stvaranje kompletne turističke destinacije koja će raditi tokom cijele godine, sa posebnim fokusom na ljetne sadržaje i terene za pripreme sportista.
U okviru kompleksa predviđena je izgradnja hotela, apartmanskog smještaja, restorana, apres-ski barova i prostranih parking prostora. Poseban akcenat biće stavljen na ljetne atrakcije, uključujući avantura park, dečije igralište, tubing stazu, ZipLine i sportske terene prilagođene profesionalnim i rekreativnim sportistima.
– Ski centar Manjača biće dizajniran tako da zadovolji sve potrebe posjetilaca tokom cijele godine. Planirana je i izgradnja neophodne infrastrukture, uključujući ski rentale, hangare za opremu, ski školu, servis za održavanje opreme, kao i infopultove sa svim potrebnim informacijama. Takođe, u dugoročnom planu je obezbjeđivanje dodatnih sadržaja poput ambulante, apoteke i drugih pratećih usluga, kako bi boravak bio što ugodniji i bezbrižniji.
Manjača će, kažu nam, postati destinacija koja će, pored vrhunskih skijaških uslova, nuditi raznovrsne aktivnosti tokom ljeta, privlačeći turiste, sportiste i rekreativce tokom cijele godine.
– Vidljiv je veliki potencijal i zbog dobrog geostrateškog položaja – udaljenost Banjaluke je na samo 25 km, aerodrom je takođe u neposrednoj blizini i ono što je jako bitno je orijentacija ka sjeverozapadu što je pogodno za funkcionisanje ski centra.
Minimalno 100 dana rada ski centra
Pored skijaških staza i šestosjedne žičare, ski centar Manjača će imati napredan sistem za vještačko osnežavanje, koji će omogućiti stabilne i konstantne uslove za skijanje tokom cijele sezone. Planirani sistem će biti u mogućnosti da osnježi obje staze u roku od 75 sati, čime će se garantovati minimalno 100 dana rada ski centra.
Takođe, u okviru projekta predviđena je izgradnja vještačkog akumulacionog jezera, koje će služiti kao izvor vode za osnježavanje, čime se dodatno unapređuje ekološka održivost centra.
– Ovim sistemom za osnježavanje osigurava se nesmetano odvijanje sezone, čak i u uslovima kada prirodnih padavina nema dovoljno, čime se garantuje stabilnost i ekonomska održivost centra – pojašnjavaju iz OC Jahorina.
Dodaju da sve veća potražnja za noćnim skijanjem potvrđuje značajan interes ljubitelja skijanja za ovom aktivnošću, zbog čega je u planu realizacija noćnog skijanja na jednoj stazi dužine 1.130 metara.
– Poseban akcenat biće stavljen na sigurnost skijaša – rasvjeta će biti postavljena tako da osigura maksimalnu preglednost staze. Na ovaj način, ski centar Manjača će omogućiti skijašima da uživaju u noćnom skijanju na visokom nivou, u skladu sa najvišim svjetskim standardima.
Finansiranje projekta dolazi iz javnih sredstava Vlade Republike Srpske.
– Cilj je da se kroz razvoj turističkih sadržaja privuku privatni investitori, koji će dodatno doprineti razvoju ski centra, prateće infrastrukture i okolnih područja.
Kažu da je planirano otvaranje novih radnih mjesta u ski centru Manjača, pri čemu će tokom zimske sezone biti zaposleno 43 radnika, dok će tokom ljetne sezone raditi 30 zaposlenih.
– Razvoj ski centra neće samo direktno uticati na zapošljavanje u sektorima ugostiteljstva, turizma, održavanja infrastrukture i administracije, već će imati i širi ekonomski efekat na lokalnu zajednicu. Očekuje se da će otvaranje ski centra podstaći razvoj domaće proizvodnje hrane, turističkih usluga i zanatskih poslova, čime će se stvoriti dodatne mogućnosti za zapošljavanje i unapređenje privrede ovog regiona.
Iz OC Jahorina za eKapiju kažu da trenutni planovi ne predviđaju dalje proširenje ski centra, već je fokus na unapređenju postojećih sadržaja i pružanju što kvalitetnijeg iskustva svim posjetiocima, kako u zimskom, tako i u ljetnjem periodu.
– Pristup ski centru Manjača biće uređen u skladu s usvojenim master planom, koji predviđa odgovarajuću saobraćajnu i prateću infrastrukturu kako bi posjetioci imali što ugodnije i sigurnije iskustvo dolaska i boravka.
Nakon dobijanja odobrenja Vlade potrebno je dvije godine za realizaciju svih planiranih projekata. U skladu s tim, prvi skijaši će moći uživati u ski centru Manjača čim se uspješno završi predviđena izgradnja i priprema staza.