Velike firme adut malih sredina

23.11.2022 Vijesti

Iako statistika pokazuje da je skoro 70 odsto poslovnih subjekata u Srpskoj skoncentrisano u deset gradova, situacija na terenu govori da ima i lokalnih zajednica u kojima se preduzeća mogu izbrojati na prste jedne ruke, ali istovremeno zapošljavaju hiljade radnika čak i iz okolnih opština.

Prema podacima navedenim u nacrtu strategije lokalne samouprave u RS, u deset gradova skoncentrisano je ukupno 24.016 poslovnih subjekata, u prosjeku 35,60 na 1.000 stanovnika. Po broju preduzeća, pokazuje analiza, prednjači Banjaluka u kojoj posluje skoro 28 odsto od ukupnog broja poslovnih subjekata u RS, odnosno skoro 52 firme na 1.000 stanovnika. Ispred nje je jedino Istočno Novo Sarajevo sa skoro 60 poslovnih subjekata na 1.000 stanovnika.

– Ako se izuzme opština Istočni Drvar, u kojoj praktično nije bilo nezaposlenih u 2020. godini, najniža stopa nezaposlenosti je u Banjaluci, a najviša u Oštroj Luci – navedeno je u dokumentu.

Međutim, primjeri iz pojedinih lokalnih zajednica pokazuju da mali broj preduzeća ne znači i mali procenat zaposlenosti, već da su velike firme adut manjih sredina.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je za “Glas Srpske” da su podaci očekivani ako se uzme u obzir broj stanovnika u lokalnim zajednicama i broj radnika, a s druge strane i razvijenost infrastrukture, ali i potencijala za razvoj privrede.

– Mnogo je malih opština koje imaju mali broj stanovnika i koje nemaju sve ono što je neophodno da bi jedno preduzeće uspješno poslovalo. Sasvim je logično da Banjaluka kao najveći grad ima i najveći broj privrednih društava i da je najpotentnija za razvoj i privrede i preduzetništva – rekao je Blagojević.

Međutim, naglasio je, da među lokalnim zajednicama u Srpskoj ima i onih koje su teritorijalno i po broju stanovnika manje, ali su i te kako primjer razvoja privrede i preduzetništva.

– Veliki boj preduzeća ne podrazumijeva i veliki broj zaposlenih. Primjera radi u Kotor Varošu uspješno posluje nekoliko velikih kompanija, poput “Sporteka” i “Dermala”, koje zapošljavaju hiljade radnika i to ne samo iz te, već i iz susjednih opština – pojasnio je Blagojević.

Ekonomista Aleksandar LJuboja je istakao da su pojedine sredine, poput Dervente ili Kotor Varoša, zahvaljujući pojedincima i pojedinim kompanijama postale magnet za investitore.

– Te lokalne zajednice su našle model da privuku inostrane investitore. Povoljan ambijent i lokalne uprave koje imaju sluha za razvoj privrede dovele su te lokalne zajednice u poziciju da su postale uvoznici radne snage – naglasio je LJuboja.

Sa druge strane, dodao je, ima sredina koje iz raznih razloga nisu u prednosti

Aleksandar LJuboja rekao je da je radna snaga jedan od ključnih faktora.

– Ali sve zavisi i od agilnosti lokalne uprave, infrastrukture, kao i geografskog položaja – rekao je LJuboja, navodeći primjer Gradiške koja je napravila veliki pomak kada je riječ o privlačenju stranih investitora, a kojoj naruku ide i granica s EU, piše Glas Srpske.

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Bojić: Laktaši na ozbiljnom pravcu razvoja, investitori prepoznali inicijativu

Laktaši su na ozbiljnom pravcu razvja, što investitori i prepoznaju, rekao je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.…

23.04.2025 Vijesti

Podrška manifestacijama koje doprinose razvoju privrede Srpske

Vlada Republike Srpske i Ministarstvo privrede i preduzetništva nastaviće da kreiraju još bolje uslove za…

22.04.2025 Vijesti

Evropska mreža preduzetništva stvara povoljnije uslove za izlazak na tržište

U Republici Srpskoj već 11 godina provodi se Program Evropske mreže preduzetništva. Pomaže preduzetnicima da…

21.04.2025 Vijesti

Elektroprivreda Srpske najveći izvoznik

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić izjavio je da je u januaru i februaru izvoz povećan za 3,9…

21.04.2025 Vijesti