ENERGETIKA I DIGITALIZACIJA U FOKUSU: EBRD predstavila strategiju za BiH

16.04.2022 Vijesti

Energetska tranzicija, digitalizacija, nove vještine i regionalna integracija su glavni elementi nove strategije Evropske banke za obnovu i razvoj za BiH, jednog od najvažnijih institucionalnih finansijskih partnera za BiH.

Kako nam je rečeno u toj instituciji, radi se o periodu do 2027. godine, a tranzicija sa dobijanja energije od uglja ka obnovljivim izvorima biće jedan od glavnih prioriteta.

“Investicije u 2020. i 2021. godini su prevazišle 300 miliona evra. Isplata tranši nije usporena ni tokom pandemije i dosegla je 190 miliona evra u 2021. godini. To pokazuje da se projekti EBRD-a koji su odobreni proteklih godina uspješno kreću ka implementaciji. U 2022. godini EBRD je spremna da poveća podršku za bh. infrastrukturu, ekološke gradove i bolje opštinske usluge, kao i za energetsku efikasnost u javnim i privatnim objektima”, kažu oni.

U strategiji je navedeno 11 ključnih manjkavosti BiH, u čije će popravljanje ulagati u periodu 2022-2027. godina. Kako je navedeno, BiH i dalje nema jedinstveni ekonomski prostor, produktivnost srednjih i malih preduzeća je na niskom nivou, a migracija doseže rekordne razmjere.

Takođe, kako je navedeno, bh. industrija ima nisku dodanu vrijednost u industrijskim proizvodnim lancima. U saniranju ovih problema banka se misli fokusirati na direktnu pomoć malim i srednjim preduzećima kroz kombinaciju investiranja, stvaranje boljeg poslovnog okruženja i digitalizaciju.

Osim toga, EBRD u izvještaju primjećuje da su preduzeća u većinskom državnom vlasništvu posebno neefikasna, imaju slabu menadžersku strukturu, neadekvatan nadzor i lošu transportnu i komunikacijsku infrastrukturu.

U ovom dijelu, kako je istaknuto u strategiji, EBRD želi pomoći privatizaciju ovih preduzeća, ali i reforme javnih preduzeća koje, kako je istaknuto, podrazumijevaju jačanje korporativnog upravljanja, ali i sektora javnih nabavki.

“Blisko ćemo sarađivati sa EU i drugim međunarodnim finansijskim institucijama na reformskoj agendi, reformi javne uprave i infrastrukturnim investicijama”, naglasili su.

U trećoj grupi identifikovanih problema su, kako je istakao, pitanja vezana za ekologiju i klimatske promjene.

“BiH ima četiri puta veću energetsku opterećenost u odnosu na evropski prosjek i najveću u regionu. Oko 60 odsto električne energije generiše se pomoću uglja lignita s najvećim nivoom zagađenja vazduha. Ne postoje mehanizmi za podršku kroz banke za projekte obnovljivih izvora. Postoji visoka ranjivost od klimatskih promjena i veliki rizici od poplava”, naglašeno je.

U mjerama podrške u strategiji do 2027. predviđena je podrška inovativnim pristupima za investiranje u “zelene gradove”, energetskoj tranziciji s naglaskom na redukciju ispuštanja stakleničkih gasova, ali i s naglaskom na pravednu tranziciju.

Inače, u EBRD-u su “Nezavisnim” još juče potvrdili da će narednog utorka u Vladi RS biti održana prezentacija Tranzicionog izvještaja 2021-2022. godine, a tamo će biti riječi i o planovima EBRD-a sa BiH.

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Prirodne ljepote Srpske na Međunarodnom sajmu turizma u Ljubljani

Turistička organizacija Republike Srpske učestvuje na 35. Međunarodnom sajmu turizma “Natur Alpe –…

28.01.2025 Vijesti

Đokić: Rudarski sektor značajan – čini četiri odsto BDP-a i zapošljava 6.000 radnika

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas u Beogradu na 14. Konferenciju o…

28.01.2025 Vijesti

Strani investitori proizvodnju sele u Gradišku – Izvoz robe proizvedene u ovoj lokalnoj zajednici u posljednjih pet godina uduplan

Prema prvim pokazateljima, izvoz gradiške privrede za prošlu godinu, je na nivou iz 2023. godine, kada je na stranom…

27.01.2025 Vijesti

Iskra planira gradnju još jedne fabrike u BiH, pogon u Novoj Topoli od 12.000 kvadrata

Kompanija Iskra, jedno od najpoznatijih slovenskih preduzeća još iz perioda bivše Jugoslavije, nastavlja s velikom…

27.01.2025 Vijesti