“Iskra” će u Laktašima zaposliti 500 radnika

09.01.2023 Vijesti

Dušan Šešok, vodeći čovjek “Iskre”, najavio je snažan investicijski ciklus u 2023, s naglaskom na Hrvatsku i BiH.

Slovenačka proizvodna grupacija “Iskra”, vlasnik zasad dvije velike hrvatske proizvodne kompanije, s očekivanim ukupnim prihodom u 2022. na nivou oko 280 miliona evra, nastavlja snažni investicijski ciklus novim ulaganjima u 2023.

Pored redovnih investicija u svim sastavnicama započeto je i ulaganje u projekat izgradnje nove tvornice na građevinskoj parceli od 25.000 m², u sklopu koje će raditi nova hala veličine 15.000 m² – u Bosni i Hercegovini. Za te se aktivnosti predviđa novo zapošljavanje, a posrijedi je ukupno do 500 zaposlenih. prenosi Poslovni.hr.

To znači da će u fazi širenja poslovanja “Iskre” u BiH, gdje već radi jedan pogon sa 100 ljudi, realizacijom ovog projekta broj zaposlenih u grupaciji “Iskra” porasti za oko 30%, odnosno sa sadašnjih 1.700 na uskoro oko 2.200 ljudi. Može se reći i da “Iskra” ovim jača vlastiti položaj u regiji i u svjetlu očekivane integracije BiH u Evropsku uniju.

“Planiramo završetak gradnje nove tvornice do kraja 2023. i zapošljavanje još do 500 ljudi”, kazao je ugledni slovenački preduzetnik Dušan Šešok, u vlasništvu čije porodice u okviru ove grupacije, pored matice slovenačke “Iskre” i zagrebačke “Elke”, uspješno posluje i “Iskra brodogradilište 1” u Šibeniku.

Što se tiče novog projekta, Šešok iznosi da je posrijedi “Iskrino” ulaganje na lokaciji u njihovom vlasništvu u Laktašima te najavljuje da se 2024. planira otvaranje i početak rada. U Laktašima će slovenački proizvođač investicijom procijenjenom na oko 15 miliona evra proširiti proizvodne aktivnosti u svom dominantnom elektrobiznisu, ali očigledno s predviđenim ciljem optimizacije u uslovima nižih troškova poslovanja.

Kad je riječ o investicijskom ciklusu, naime, važno je reći i zašto se fokus “Iskre” sad seli u BiH. Tu će na poslovanje uticati faktori kao što je niža cijena električne energije, zatim niži troškovi rada i oporezivanje rada, ali jednako se važnost pridaje generalno povoljnijem poreskom sistemu, uključujući nižu stopu oporezivanja dobiti u odnosu na Sloveniju koja inače ima najveće oporezivanja rada u EU.

“U Republici Srpskoj plaća se porez na dobit po stopi od 10%, a u Sloveniji 19%, ali aktualne tendencije u sklopu najavljene poreske reforme u smjeru su daljeg povećanja poreskog opterećenja dobiti i imovine u Sloveniji, navodno u korist nižih poreza na rad. Kao preduzetnik to smatram neprihvatljivim jer nijedna država u EU ne diže poreze u ovoj situaciji, tako da Slovenija iskače iz postojećih politika u člancima EU. Vode se rasprave i o podizanju minimalne plate za 100 evra. Držim da plate treba regulisati kroz odnos ponude i potražnje koji vlada na tržištu. Naime, ako se tako administrativno krenu povećavati plate, to će biti generator za novi ciklus rasta inflacije, koja je i inače najveći problem u poslovanju evropskih preduzetnika, pa čak i veći od cijene energije”, kaže Šešok.

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Bojić: Laktaši na ozbiljnom pravcu razvoja, investitori prepoznali inicijativu

Laktaši su na ozbiljnom pravcu razvja, što investitori i prepoznaju, rekao je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.…

23.04.2025 Vijesti

Podrška manifestacijama koje doprinose razvoju privrede Srpske

Vlada Republike Srpske i Ministarstvo privrede i preduzetništva nastaviće da kreiraju još bolje uslove za…

22.04.2025 Vijesti

Evropska mreža preduzetništva stvara povoljnije uslove za izlazak na tržište

U Republici Srpskoj već 11 godina provodi se Program Evropske mreže preduzetništva. Pomaže preduzetnicima da…

21.04.2025 Vijesti

Elektroprivreda Srpske najveći izvoznik

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić izjavio je da je u januaru i februaru izvoz povećan za 3,9…

21.04.2025 Vijesti