Proizvodnja rakije i vina svake godine je sve veća, a uz prehrambene proizvode su i sve važniji izvozni brendovi Republike Srpske. Svoje proizvode danas je na festivalu u Banjaluci predstavilo više od trideset proizvođača.
Na festivalu se tražila koja više čašica rakije – tradicionalnog pića svakog domaćinstva.
Porodica Babić iz Banjaluke godinama je proizvodi, a sada plasira i na svjetsko tržište.
– Učestovali smo i prošle godine na ovom festivalu. Pored toga učestvujemo i na drugim sličnim događajima u zemlji. Izvozimo rakiju na prostore Balkana, Rusije i Austrije – navela je Nataša Babić, proizvođač iz Banjaluke.
Na površini od šest hektara porodica Popović iz Laktaša 27 godina proizvodi najkvalitetnije sorte vina.
Festival je prilika da predstave svoje proizvode i unaprijede saradnju sa drugim proizvođačima.
– U ovom sektoru su potrbne dvije stvari – subvencija jer se radi o jako skupoj investiciji i regulacioni, kako bi se odredili mikroreoni za vinogradare – jazao je Zoran Popović, vinar iz Laktaša.
U Republici Srpskoj ima više od 40 registrovanih proizvođača vina i 90 destilaterija i to je dokaz je da je ova industrija u usponu.
– Dobili smo i novi zakon o vinu u BiH, tako da će i to značiti mnogo za regulisanje našeg tržišta. Naši proizvođači izvoze u zemlje koje su najveći konzumenti vina i rakije – rekao je Radovan Vukoje, predsjednik Grupacije proizvođanja vina u Privrednoj komori Republike Srpske.
Uz rakiju i vino dobro ide i sir. Sve je traženiji od kozijeg mlijeka.
– Važno je da vas što više ljudi upozna i proba vaše proizvode – navodi Dario Lemić, jedan od proizvođača mliječnih proizvoda.
Resorno ministarstvo koncipiralo je budžet za sljedeću godinu, a akcenat je na tekućoj proizvodnji i povećanju izvoza.
– Kvalitet naših proizvoda u posljednjih nekoliko godina bilježi uspjehe, gotovo da nema nijendog međunarodnog sajma da neko od naših proizvođača nije dobio nagrade – istakao je Goran Račić, predsjednik područne Privredne komore Republike Srpske.
Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske kaže da postoji nekoliko mjera kojima se prati proizvodnja, odnosno finalni proizvodi rakije, vina i hrane.
– Sve od podizanja višegodišnjih zasada do otkupa voća i povrća – pojasnio je Minić
U okviru festivala potpisan je sporazum o saradnji između proizvođača vina u Srpskoj i partnera “Šumadija” iz Srbije.