Rast izvoza poljoprivredno-prehrambenog sektora BiH

24.06.2021 Vijesti

Poljoprivredno-prehrambeni sektor BiH zabilježio je prošle godine rast izvoza za sedam odsto i pad uvoza od pet odsto u odnosu na 2019. godinu, navodi se u analizi trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za period 2017-2020. godina, koju je danas usvojio Savjet ministara.

Ovaj rezultat je ostvaren iako je globalna pandemija otežala uslove transporta robe, te izazvala poremećaj tržišta u vidu pada potražnje i prodaje roba.

U analizi, koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, navodi se da je deficit ipak ostao visok i još nije manji od dvije milijarde KM, iako je u 2020. godini zabilježen njegov pad od osam odsto, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Najznačajniji proizvodi koji su zastupljeni u izvozu su masti i ulja, voće, mlijeko i mliječni proizvodi, jaja i med, proizvodi na bazi žitarica i brašna, voda, povrće, te proizvodi mlinske industrije i meso.

Pokrivenost uvoza izvozom u prošloj godini iznosila je 28 odsto, što je povećanje od tri odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Što se tiče trgovinskih partnera, najznačajniji je i dalje EU s obzirom na to da je oko 39 odsto izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda plasirano na ovo tržište, 36 odsto na tržište CEFTE, u Tursku 16 odsto, u zemlje EFTA dva odsto i zemlje ostatka svijeta sedam odsto.

Na tržište BiH najviše se plasiraju poljoprivredno-prehrambeni proizvodi porijeklom iz EU, i to oko 55 odsto, iz zemalja CEFTA 29 odsto, Turske oko tri odsto, EFTE 0,2 odsto i ostatka svijeta 13 odsto.

Ministri su, na prijedlog Agencije za bezbjednost hrane BiH, usvojili Pravilnik o maksimalnim nivoima ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla.

Pravilnikom o maksimalno dozvoljenim nivoima ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla propisane su maksimalno dozvoljene količine, te se usklađuju sa maksimalnim vrijednostima propisanim u EU.

Svrha donošenja ovog pravilnik je potpuna usklađenost sa uredbom Evropske komisije o maksimalno dozvoljenim količinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog porijekla, kao i definisanje pojedinih članova Pravilnika vezano za pripremu i način provođenja višegodišnjih/jednogodišnjih kontrolnih planova za ispitivanje ostataka pesticida u hrani.

(Srna)

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Prirodne ljepote Srpske na Međunarodnom sajmu turizma u Ljubljani

Turistička organizacija Republike Srpske učestvuje na 35. Međunarodnom sajmu turizma “Natur Alpe –…

28.01.2025 Vijesti

Đokić: Rudarski sektor značajan – čini četiri odsto BDP-a i zapošljava 6.000 radnika

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas u Beogradu na 14. Konferenciju o…

28.01.2025 Vijesti

Strani investitori proizvodnju sele u Gradišku – Izvoz robe proizvedene u ovoj lokalnoj zajednici u posljednjih pet godina uduplan

Prema prvim pokazateljima, izvoz gradiške privrede za prošlu godinu, je na nivou iz 2023. godine, kada je na stranom…

27.01.2025 Vijesti

Iskra planira gradnju još jedne fabrike u BiH, pogon u Novoj Topoli od 12.000 kvadrata

Kompanija Iskra, jedno od najpoznatijih slovenskih preduzeća još iz perioda bivše Jugoslavije, nastavlja s velikom…

27.01.2025 Vijesti