Svjetska banka za BiH prognozirala rast od tri odsto

13.01.2022 Vijesti

Novi sojevi virusa korona, rast inflacije, duga i nejednakost prihoda ugrožavaju oporavak svjetske ekonomije, a skroman rast od oko tri odsto očekuje i BiH u ovoj godini, najnovija je prognoza Svjetske banke.

U izvještaju “Globalni ekonomski izgledi” ova finansijska institucija navodi da nakon snažnog oporavka u prošloj godini, omikron i inflacija prizemljuju svjetske ekonomije. Navode da se očekuje usporavanje globalnog rasta sa 5,5 odsto u 2021. na 4,1 odsto u ovoj godini i 3,2 odsto u narednoj.

Svjetska banka procjenjuje da će ekonomski rast u BiH u ovoj godini iznositi tri odsto, što je smanjenje u odnosu na prognoze Centralne banke BiH koja je predviđala rast od 3,9 odsto. Nešto bolju prognozu Svjetska banka je dala za Sjevernu Makedoniju kojoj prognozira rast od 3,7 odsto, za Hrvatsku 5,4 odsto, a za Srbiju 4,5 odsto. Najveći rast, kada je riječ o zemljama regiona, predviđen je za Crnu Goru kojoj daje 5,6 procenata.

– Brzo širenje omikrona ukazuje da će pandemija i dalje nastaviti da prekida ekonomske aktivnosti – saopšteno je iz Kancelarije Svjetske banke u BiH. Dodaju da je primjetno usporavanje u glavnim ekonomijama, uključujući SAD i Kinu koje će sigurno uticati na inostranu potražnju u ekonomijama u nastanku i razvoju.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je za “Glas” da je važno da se privreda Srpske lani vratila na nivo iz 2018. godine kada su zabilježeni dobri rezultati.

– To je ono što ohrabruje. Međutim, trenutna epidemiološka situacija nije dobra, a konstantan rast cijena energenata na svjetskom tržištu uz poskupljenje sirovina ukazuju na to da nas očekuje veoma izazovna godina. Iako bilježimo pozitivne trendove, uzimajući u obzir sve poteškoće, možemo biti zadovoljni ako se zadržimo na nivou koji smo dosegli lani – istakao je Blagojević. Podsjetio je da je privreda RS izvozno orijentisana, te da na domaća kretanja utiču i dešavanja na najznačajnijim tržištima.

– Nećemo moći biti imuni i oduprijeti se baš svemu što se dešava u svijetu jer smo mi mala ekonomija – poručio je Blagojević.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Marko Đogo rekao je za “Glas Srpske” da ove prognoze Svjetske banke za BiH i nisu neka novost imajući u vidu da smo slične prognoze ekonomskog rasta imali i prije “kovida”.

– Skoro deset godina stope rasta kod nas, izuzev u godinama svjetske ekonomske krize, kreću se od 2,5 do četiri odsto. Bez rasta od pet odsto bar desetak godina teško da možemo ozbiljnije smanjiti razlike u odnosu na druge zemlje. Jedan od osnovnih razloga zašto ne možemo dostići toliku stopu rasta jesu emigracije radne snage – rekao je Đogo. Istakao je da su analize pokazale da stanovništvo emigrira u stvari u situacijama kada ima dovoljno novca da sebi omogući da ode i nedovoljno da ostane.

Likvidnost

Vladimir Blagojević je kazao da su domaći privrednici zbog nedostatka repromaterijala na tržištu primorani da i po šest mjeseci unaprijed rezervišu sirovinu.

– Neke od tih roba moraju i avansno da plate, a sve to utiče na njihovu likvidnost, koja je i inače veliki problem naše privrede – rekao je Blagojević.

(Glas Srpske)

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Prirodne ljepote Srpske na Međunarodnom sajmu turizma u Ljubljani

Turistička organizacija Republike Srpske učestvuje na 35. Međunarodnom sajmu turizma “Natur Alpe –…

28.01.2025 Vijesti

Đokić: Rudarski sektor značajan – čini četiri odsto BDP-a i zapošljava 6.000 radnika

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas u Beogradu na 14. Konferenciju o…

28.01.2025 Vijesti

Strani investitori proizvodnju sele u Gradišku – Izvoz robe proizvedene u ovoj lokalnoj zajednici u posljednjih pet godina uduplan

Prema prvim pokazateljima, izvoz gradiške privrede za prošlu godinu, je na nivou iz 2023. godine, kada je na stranom…

27.01.2025 Vijesti

Iskra planira gradnju još jedne fabrike u BiH, pogon u Novoj Topoli od 12.000 kvadrata

Kompanija Iskra, jedno od najpoznatijih slovenskih preduzeća još iz perioda bivše Jugoslavije, nastavlja s velikom…

27.01.2025 Vijesti