U Hercegovini odlični uslovi za maslinarstvo

04.08.2021 Vijesti

Ipak, ova proizvodnja još je na početnim koracima, a tek nekoliko proizvođača ima veće nasade maslina.

Ovoj mediteranskoj kulturi pogoduje hercegovački krš, pa su opravdana očekivanja da se uskoro počne sa masovnijim uzgojem.

Prvi maslinici u Hercegovini podignuti su prije desetak godina. Јedan od većih sa značajnijim godišnjim prinosima je uz manastir Tvrdoš. Monasi su predanim radom prethodnih deceniju i više proširivali nasade, a 2014.godine proizveli su prvo maslinovo ulje u Trebinju. Sadašnji kapacitet od stotinjak litara ulja proširivaće u narednom periodu.

U Zasad polju uz vinograde, nakon opsežnih istraživanja klime i tla, porodica Vukoje, podigla je maslinike. Stabla italijanskih sorti uljarica, još nisu na punom rodu, a godišnji prinos je od 3 do 4 tone, odnosno oko 300 litara malsinovog ulja.

“Uljarice u Herecegovini iznjedre vrhunska ulja i zašto ne bismo bili poznati i po vinu i ulju, najzančajnijoj mediternaskoj kulturi”, ističe Radovan Vukoje direktor Vinarije i maslinika Vukoje.

Maslinarstvo zahtijeva mnogo strpljenja i velika početna ulaganja, jer stabla prvi rod daju nakon sedam, a puni tek nakon 15 godina. Zato i važi izreka da se malsine ne sade za djecu, nego za unuke. To su neki od razloga što se mali broj proizvođača odlučuje za ovaj uzgoj.

Potrebno je krenuti u masovniju sadnju, iznjedriti 20 do 30 proizvođača, ako ništa domaćini uz kuću mogu da proizvode za sebe ulje.

“I prerada je veliki potencijal”, napominje Vukoje.

U Trebinju ima oko 3000 stabala masline, Uslovi za ovu organsku proizvodnju su više nego dobri, stručnjaci tvrde odlični, a da bi se krenulo u maaovnu proizvodnju potrebna je podrška i nadležnih inistituicja.

S obzoriom na to da je ova proizvodnja još u povojima, nema ni podsticaja za maslinarstvo. Prema sadašnjem stanju u maslinicima ovogodišnji rod će biti dobar i kvalitetan, i daće ulje vrhunskog kvaliteta. Zbog malih količina još nisu zastupljena na tržištu van Hercegovine. Osim vinove loze , masline su mediteranska kultura kojoj odlično odgovara posni hercegovački krš, a osim ekonomskih nose i ekološku korist. Kamene goleti Hercegovine najljepše će ukrasiti stablo malsine, čiji je životni vijek i do 200 godina.

(RTRS)

Pomoći ćemo vam da
pronađete pravu priliku!

Želim konsultacije

Povezani članci

Prirodne ljepote Srpske na Međunarodnom sajmu turizma u Ljubljani

Turistička organizacija Republike Srpske učestvuje na 35. Međunarodnom sajmu turizma “Natur Alpe –…

28.01.2025 Vijesti

Đokić: Rudarski sektor značajan – čini četiri odsto BDP-a i zapošljava 6.000 radnika

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas u Beogradu na 14. Konferenciju o…

28.01.2025 Vijesti

Strani investitori proizvodnju sele u Gradišku – Izvoz robe proizvedene u ovoj lokalnoj zajednici u posljednjih pet godina uduplan

Prema prvim pokazateljima, izvoz gradiške privrede za prošlu godinu, je na nivou iz 2023. godine, kada je na stranom…

27.01.2025 Vijesti

Iskra planira gradnju još jedne fabrike u BiH, pogon u Novoj Topoli od 12.000 kvadrata

Kompanija Iskra, jedno od najpoznatijih slovenskih preduzeća još iz perioda bivše Jugoslavije, nastavlja s velikom…

27.01.2025 Vijesti