U Srpskoj je žetva kukuruza obavljena na oko 70 odsto površina. Uprkos lošim vremenskim prilikama, prinos je veći nego prethodnih godina. U prosjeku – sedam tona po hektaru. Poljoprivrednici nisu zadovoljni otkupnom cijenom.
Pod kukuruzom u Srpskoj je oko 130.000 hektara, a u Semberiji 26.000.
Prinos je različit, u zavisnosti od kvaliteta zemljišta i primjenjenih agro-tehničkih mjera.
– Na zemljištima koje su pete ili šeste klase, bilo je i do 300 kilograma prinosa po dunumu, a na onima pored rijeke Drine, oni su između tone i tone i po po dunumu. Prošle godine nije bilo tih rekordnih prinosa, preko jedne tone – kazao je Dragan Kojić, poljiprivrednik iz semberske MZ Kojčinovac.
U prijedorskoj regiji kukuruz je posijan na 16.000 hektara. Proizvođač mlijeka Dragan Baltić žetvu je obavio na 30 od 107 hektara. Prinos u silaži je odličan.
– Nedavno smo imali prvu berbu. Kukuruz je solidno zreo, a kvalitet izuzetan, samo što je rod iznenađujuće umanjen. Prinos je sada između 500 i 600 kilograma – istakao je Dragan Batlić, poljoprivrednik iz Prijedora.
Žetva kukuruza bi trebalo da bude završena za desetak dana.
– Imamo prinose od nekih sedam tona po hektaru i možemo uporediti sa višegodišnjim prosjekom, koji je između pet i šest tona. Dakle ove godine imamo bolji prinos i bolji kvalitet – naglasio je Saša Lalić, pomoćnik ministra za poljoprivredu u Vladi Republike Srpske.
Poljoprivrednici nisu zadovoljni otkupnom cijenom kukuruza od 30 pfeninga po kilogramu.
Kažu da je to duplo manje nego prošle godine, a da je sjetva bila skuplja.
Mlinari navode da je otkupna cijena niža zbog velikih količina kukuruza, koji u Evropu dolaze iz Ukrajine.